Sezon słoikowy :-) co roku obiecuję sobie, że nie przesadzę z ilością i co roku okazuje się, że "obiecanki - cacanki" ;-) i w tym roku chyba nie będzie inaczej :-) truskawki, wiśnie, rabarbar, buraki, kapusta, ogórki i wiele innych... lista jest iście imponująca... a ponieważ zaczynają się już ogórki gruntowe, to dziś mam dla Was moją ulubioną sałatkę ogórkową :-)
SKŁADNIKI
5 kg ogórków gruntowych
6 dużych marchewek
3 duże cebule
2 szklanki octu 10%
3 szklanki cukru
15 - 20 liści laurowych
30 ziaren ziela angielskiego
2 łyżki gorczycy
3 - 4 łyżki soli
pieprz (mielony, ok. 1 łyżki)
olej (1 - 2 łyżki na słoik, w zależności od wielkości słoików)
Ogórki myjemy i kroimy w cienkie plasterki (ze skórą). Marchewkę i cebulę obieramy, marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach, a cebulę kroimy w kostkę lub cienkie ćwierćplasterki. Wszystko wkładamy do dużego naczynia, dodajemy cukier i sól i odstawiamy na ok. pół godziny, do czasu aż warzywa zmiękną. Po tym czasie dodajemy ocet, liście, ziele,gorczycę i pieprz, mieszamy i odstawiamy pod przykryciem w chłodne miejsce na ok. 12 godzin (od czasu do czasu zamieszajcie wszystko dokładnie). Tak przygotowaną sałatkę nakładamy do słoików dociskając, by nie powstały pęcherze powietrza, zalewamy zalewą (pozostawcie ok. 1 cm miejsca od góry), a na wierzch wlewamy olej. Zakręcamy, wstawiamy do garnka, wlewamy zimną wodę (od 3/4 wysokości słoików) i pasteryzujemy 10 - 15 minut (w zależności od wielkości słoików) od zagotowania. Studzimy poza garnkiem.
PYSZNOŚCI;ZAPISUJĘ PRZEPIS;ZAPRASZAM NA OGÓRKI W MUSZTARDZIE:POZDRAWIAM
OdpowiedzUsuńhttp://gotujenacodzien.blogspot.com/2014/07/ogorki-w-musztardzie.html
taka sałatka jest pyszna, a do obiadu w zime jak znalazł :)
OdpowiedzUsuńPychota , z
OdpowiedzUsuńMoja żona zrobiła ze 20 słoików i pewnie na cała zime to braknie , ah ale ogorki jeszcze są i to swoie więdz wszystko jest mozliwe . Polecam
Dziękuję i cieszę się, że sałatka smakuje :-)
UsuńFajny przepis ale niedokończony ... Jak się robi zalewę ja facet piszę i bez przepisu nie wiem. Mogę sobie poszukać w necie ale czy będzie pasował ?
OdpowiedzUsuńPrzepis jest jak najbardziej dokończony, proszę przeczytać jeszcze raz dokładnie - zalewa to to, co pozostanie w garnku po wyjęciu warzyw. Oczywiście może pan porównać z innymi przepisami, ale jeśli będą to przepisy na sałatkę szwedzką, to sposób przygotowania będzie taki sam. Jednym słowem tu nie przygotowuje się osobnej zalewy, ale wykorzystuje to, co samo powstanie podczas maceracji warzyw ;-)
UsuńNie myślałem że tak wyjdzie... a rzeczywiście wyszło. Przepraszam za głupi wpis bo pamiętałem że zawsze do ogórków jest zalewa, Szkoda że tylko 2 kilo zrobiłem chyba muszę dokupić Pozdrawiam i Dziękuję
OdpowiedzUsuńnie ma za co przepraszać :-) poszukiwanie odpowiedzi nigdy nie jest czymś złym :-) cieszę się, że sałatka się udała no i że w końcu wiem z kim rozmawiam :-)
Usuńrównież pozdrawiam :-)
Mam pytanie odnośnie soli. Czy sól może być jodowana czy lepsza będzie sól kamienna bez jodu? Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDrogi anonimie, szczerze mówiąc nie wiem, ale ja zawsze daję jodowaną :-)
UsuńDrogi anonimie, szczerze mówiąc nie wiem, ale ja zawsze daję jodowaną :-)
Usuń