Korzystając z wiosennego słońca przez kilka ostatnich dni zaraz po przyjściu z pracy (tj. zaraz po 17-tej) wyskakuję ze szpilek, zakładam płaskie buty (co jednak trochę się ze mną kłóci, ale cóż...) i pędzę na plac zabaw, gdzie moje dziecko bawi się pod bacznym okiem swojej babci :-) Niesamowite ile energii i zapału ma w sobie taki mały człowiek :-) że o pomysłach nie wspomnę ;-) A skoro ciepło, to i dzieci w piaskownicy sporo, a tym samym w koło ich mam. dzieci się bawią, mamy wymieniają różne uwagi i spostrzeżenia i czas mija. Tematy jak wiadomo różne - dziś na przykład przemknął temat chleba. Dziewczyny mówiły, że będą piekły wieczorem. Przemknęło mi przez myśl, że też mogłabym coś upiec, bo zrobiło się chłodno i nie bardzo chciało mi się ciągnąć malucha do sklepu - niby nie daleko, ale ze zmarzniętym, marudzącym dwulatkiem to cała wyprawa. Gdybym tylko wpadła na to, że nie mam już w domu drożdży! Ale nie wpadłam... (w końcu zawsze mam zapas). Wpisałam w wyszukiwarkę hasło "bułki bez drożdży" i zwyczajnie opadłam z sił, gdyż każdy kolejny przepis, który otwierałam zawierał drożdże... To był zdecydowany sygnał do tego, by wymyślić coś po swojemu :-) Za punkt wyjścia przyjęłam przepis na podpłomyk - w końcu bez drożdży, ale jakiś ubogi w składzie jak na bułki... a więc zaczęłam zmieniać i dodawać to co uznałam za godne wylądowania w bułkowym cieście. Oczywiście bez drożdży - bo tych nie miałam ani grama... Co wyszło? Zobaczcie sami, upieczcie i oceńcie... Zrobiłam je błyskawicznie. Są fantastycznie delikatne. Pachną niesamowicie! Na jutrzejsze śniadanie będą idealne :-)
3 szklanki mąki pszennej
150 ml mleka (bo tyle mi się lunęło i tak już zostało)
40 g masła (bo bułki będą delikatniejsze niż z olejem)
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
Dodatkowo: 1 jajko, trochę mąki do podsypania
Dodatkowo: 1 jajko, trochę mąki do podsypania
Mąkę, sól i proszek wsypujemy do miski i mieszamy razem, a następnie dodajemy zimne masło i rozcieramy wszystko w palcach. Jajka roztrzepujemy z mlekiem, dolewamy do mąki i wyrabiamy gładkie ciasto - powinno mieć konsystencję ciasta pierogowego (musi się łatwo odkształcać). Dzielimy ciasto na 8 kawałków i z każdego robimy długi wałek, ok. 25 - 30 cm (jeśli ciasto za bardzo się klei do stolnicy posypcie ją delikatnie mąką).
Następnie sklejamy razem jego końce tworząc pierścień, który dwukrotnie skręcamy - tak, jakbyście chcieli zrobić z jednego koła dwie ósemki ;-)
Układamy na papierze i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Następnie sklejamy razem jego końce tworząc pierścień, który dwukrotnie skręcamy - tak, jakbyście chcieli zrobić z jednego koła dwie ósemki ;-)
Układamy na papierze i smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Kolejny eksperyment zakończony sukcesem :-)
Wam też życzę powodzenia :-)
Weszłam, żeby odnaleźć obiecany Blok czekoladowy, ale obok pieczywa BEZ DROŻDŻY nie mogę przejść obojętnie :). Mimo mojego uwielbienia do drożdżowych wypieków, proces ich przygotowania jakoś zawsze mnie odstrasza... to czekanie, wyrastanie... Więc ten przepis jest idealny! Zapisałam to wypróbowania!
OdpowiedzUsuńcieszę się, że Ci się spodobały - są wyśmienite, a przygotowanie ich pochłania naprawdę mało czasu :-)
Usuńświetne!:) ja również zapisuję do wypróbowania, bo ostatnio miałam swój debiut z pieczywem:) a lubię właśnie takie nieskomplikowane przepisy:)
OdpowiedzUsuńW takim razie zapraszam ponownie, bo właśnie weszłam w posiadanie fantastycznej książki dotyczącej pieczywa bez drożdży więc jak nie oryginalne to zmodyfikowane przeze mnie przepisy mam nadzieję wkrótce zamieścić :-)
Usuńto już na nie czekam!:)
UsuńZrobiłam dziś na śniadanie słodką wersję tych bułeczek :-) Robi się je naprawdę szybko i wychodzą przepyszne .
OdpowiedzUsuńCieszę się, że przepis Ci się spodobał :-) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPieknie wyszly, kolorek jak slonce :), dzieki za przepis Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńpyszne bułeczki :) pięknie zwijane!
OdpowiedzUsuńŚliczne buły!
OdpowiedzUsuńoch... zjadłabym jedną albo dwie :)
OdpowiedzUsuńa można, jak sądzę, formować inaczej? np owalne bułki nacinane wzdłuż? to-to się będzie piekło tak samo długo? Dziękuję :D
OdpowiedzUsuńOczywiście, że można formować inaczej :-) Jeśli bułki będą nieduże czas nie musi ulegać zmianie, natomiast jeśli będą większe i wysokie wtedy należałoby dodać pięć minut pieczenia. Zasada jest prosta - czym większy kawałek przeznaczony na jedną bułkę tym musi się on piec dłużej, żeby upiekł się także środek, a nie tylko wierzch bułki.
Usuńmmm wyglądają przepysznie i apetycznie na pewno spróbuję zrobię rano na śniadanko
OdpowiedzUsuńbułki naprawdę świetnie wygladały i pachniały
OdpowiedzUsuńbardzo wyrosły co mnie zaskoczyło
niestety ich smak pozastawia duzo życzenia.
Sa przede wszystkim za suche i zbyt zbite, i mimo że nie ma w nich ani grama kukurydzy smakują, jakby były na mące, właśnie kukurydzianej.
jednym słowem mi nie smakują. Ale to tylko moja opinia.
nie mniej i tak jestem pełna podziwu że znalazłaś sposób żeby zrobić bułki bez drożdży
trzeba tylko-jak dla mnie-udoskonalić przepis
następnym razem spróbuje bez jajka i dam ciut więcej masła
co o tym sądzisz?
pozdrawiam :)
często za ostateczny wygląd pieczywa odpowiedzialna jest mąka - zbyt sucha sprawi, że wypieki będą suche, zbyt wilgotna - że "gliniane" :-( dlatego zaznaczyłam w opisie jaka powinna być konsystencja ciasta przed pieczeniem, z drugiej jednak strony warto pamiętać, że pieczywo na proszku czy sodzie zawsze będzie trochę inne w strukturze niż to na drożdżach; myślę, że możesz śmiało wprowadzać swoje modyfikacje - w końcu przepisy powinny stanowić inspirację :-) ja często wprowadzam własne zmiany do różnych przepisów :-) pamiętaj jednak, by tak regulować ilości dodawanych składników, tak żeby ostatecznie dały pożądana konsystencję całości (jeśli odejmiesz jajka zagniatane ciasto będzie twardsze, z kolei masło wpływa na zwiększenie kruchości gotowych bułek)
Usuńzupełnie natomiast nie mam pojęcia dlaczego Twoje bułki miały kukurydziany smak - moje nigdy takie nie wyszły (a szkoda, bo mnie by to akurat odpowiadało) ;-)
trzymam kciuki za powodzenie Twoich kolejnych prób
dziękuję za uwagi i pozdrawiam :-)
akurat jajko "utwardza" jakiekolwiek ciasto. Robiąc ciasto na pierogi nie daję jajka, a ciasto jest lekkie i miękkie
Usuńdo pierogowego też nie daję jajka :-)
Usuńpolecam artykuł http://www.przepisy.net/jajka-w-kuchni/
p.s. Jeśli się kogoś poucza to wart się chyba jednak podpisać - jakoś brzmiałoby to wszystko bardziej wiarygodnie...
pozdrawiam
Właśnie włożyłam do piekarnika. Coś czuję, że będzie wspaniałe śniadanie :) Dziękuję Ci bardzo za przepis
OdpowiedzUsuńproszę bardzo, nie ma za co :-)
UsuńTaki sam przepis zostal opublikowany tu:
OdpowiedzUsuńhttp://bettycook.pl/2014/01/szybkie-buleczki-bez-drozdzy/#comment-2437
dziękuję Ci za informację i czujność :-)
Usuńpozdrawiam
Dopiero trafiłam na ten przepis ale na pewno go dziś wypróbuje a co myślisz o wykorzystaniu tego przepisu na bagietki?Pozdrawiam Hanka
OdpowiedzUsuńRobiłam z tego ciasta różne kształty bułek, ale bagietek nie, ale myślę, że możesz spróbować :-) pozdrawiam
Usuńwitam,
OdpowiedzUsuńmam pytanie czy mozna zamiast mleka dodać wodę. Moje dzieci nie mogą mleka chyba że dodać mleko roślinne. Co o tym sadzisz?
pozdrawiam Sylwia
Myślę, że można użyć czegoś innego niż mleko, po prostu będzie trochę inny smak :-)
Usuńa czy inne ksztalty tez mozna robic?
OdpowiedzUsuńoczywiście
UsuńPycha ale ja zamiast 3 szklanek mąki pszennej dodałam jedną szklankę mąki żytniej :) pyszne i szybciutkie :)
OdpowiedzUsuńMożna użyć mąki gryczanej zamiast pszennej?
OdpowiedzUsuńnigdy nie zamieniałam, ale myślę, że tak :-)
UsuńWyglądają apetycznie jutro spróbuję upiec...
OdpowiedzUsuńSwietne,bardzo dziekuje za przepis-szkoda tylko ze nie ma wersji do druku..przy komputerze zawsze ktos a zapamietac lub przepisywac ciezko..ale i tak dziekuje bo sa pycha-pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że bułeczki smakowały :-)
UsuńNa przyszłość proszę zaznaczyć treść przepisu myszką i wydrukować zaznaczony fragment :-)
Pozdrawiam
Zrobiłam, ale doszłam jeszcze cukru, rodzynek i wiórek kokosowych.
OdpowiedzUsuńBoskie!!!