piątek, 26 sierpnia 2016

Naleśniki kukurydziano - waniliowe



Naleśniki to moje koło awaryjne jeśli chodzi o menu mojej starszej córki. Młodej damie ciężko utrafić w gust, a naleśniki zje zawsze - każde i każdą ilość. Dlatego smażę, czasem codziennie, czasem ze 100 ml mleka, byle zjadła ;-) Te szczególnie przypadły jej do gustu, bo są lekko słodkie za sprawą mleka waniliowego i pochłonęła cały kopiec bez dodatków :-)


SKŁADNIKI

200 ml mleka sojowego o smaku waniliowym

4 łyżki mąki kukurydzianej

2 jajka

1 łyżka oleju kokosowego

dodatkowo: owoce sezonowe, dżem, czekolada, ser, cukier puder - jednym słowem wszystko to, co lubicie ;-)

Masło lub olej kokosowy do smażenia




Mleko, mąkę, jajka i olej miksujemy razem i odstawiamy na ok. 15 - 20 minut. Następnie rozgrzewamy patelnię, wkładamy na nią łyżeczkę masła lub oleju kokosowego, a gdy tłuszcz będzie gorący wlewamy porcję ciasta i ruszając patelnią rozprowadzamy je tak, by powstał cienki naleśnik, gdy zacznie odstawać po bokach przekładamy go na drugą stronę. Gotowe naleśniki podajemy z dowolnymi dodatkami. 



Leczo z cukinii



Leczo z cukinii towarzyszy mi praktycznie od dziecka. Rodzice w przydomowym ogródku zawsze mieli piękne cukinie, z których babcia i mama gotowały różne pyszności :-) Mało tego, o ile pamięć mnie nie myli kojarzę, że owe leczo było potrawą imieninową w sezonie letnim... no w każdym bądź razie u mnie jest późnym obiadem lub wczesną kolacją - jak kto woli i bez względu na ilość zawsze braknie... ;-)


SKŁADNIKI

1 większa cukinia

2 duże pomidory

ok. 350 g wędliny (kiełbasa, szynka, boczek, co tylko macie, mogą być nawet pomieszane ;-) )

1 cebula

2 - 3 łyżki oleju

1 łyżka pasty pomidorowej

sól, pieprz, słodka mielona papryka

woda




Cukinię obieramy, usuwamy nasiona i kroimy w kostkę. Cebulę i pomidory również obieramy i kroimy w kostkę. Kiełbasę kroimy w plasterki, a pozostałą wędlinę w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim cebulę, następnie dodajemy wędliny, a gdy się lekko zrumienią dodajemy pomidory. Gdy pomidory rozsmażą się dodajemy pastę, całość dokładnie mieszamy i krótko przesmażamy razem. W tym samym czasie cukinię wkładamy do garnka (najlepiej z grubym dnem) i wlewamy kilka łyżek wody (na dno, żeby się nic nie przypaliło). Całość gotujemy pod przykryciem do chwili aż cukinia zacznie mięknąć (wody będzie przybywać w trakcie gotowania), wtedy dodajemy składniki z patelni, doprawiamy solą, pieprzem i papryką, całość mieszamy i gotujemy aż cukinia będzie całkiem miękka (może się nawet lekko rozlatywać, ja taką lubię najbardziej). Gotowe danie odstawiamy z palnika na kilka minut,a potem już tylko jemy ;-)



Grillowany filet marynowany w kefirze



Dziś piątek :-) za kilka godzin zacznie się weekend, a ponieważ pogoda postanowiła nas jednak trochę rozpieścić, to pewnie na pożegnanie wakacji wykorzystacie swoje grille i przygotujecie coś pysznego :-) Ja ze swojej strony mogę Wam polecić przygotowanie fileta w marynacie z kefiru, jakiego robiłam ostatnio :-) Mięso marynowane w ten sposób jest po pierwsze: soczyste, a po drugie: delikatne w smaku, a wszystko to za sprawą właśnie kefiru :-) a o walory smakowe dodatkowo dbają pozostałe składniki marynaty - u mnie są to dodatki jakie otrzymałam od firmy Stovit, a które Wam również polecam :-)


SKŁADNIKI

ok. 600 g fileta z kurczaka (2 - 3 pojedyncze filety)

1/2 szklanki kefiru



otarta skórka z 1/2 cytryny

1/2 łyżeczki soli himalajskiej różowej (drobnej)

1/4 łyżeczki czarnego pieprzu





Filety myjemy, osuszamy i każdy dzielimy na 3 - 4 mniej więcej równe kawałki. Jalapenos i oliwki drobno siekamy, a następnie mieszamy z kefirem, skórką, solą i pieprzem. Tak przygotowaną marynatą zalewamy mięso, mieszamy, przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 3 - 4 godziny. Następnie układamy mięso na rozgrzanym ruszcie grilla i grillujemy aż będzie miękkie (nie schodzi z tym długo, zaledwie kilka minut - w końcu to kurczak ;-) ). Gotowe filety podajemy z jarzębiną do mięs i serów Stovit lub czerwoną cebulą do mięs i serów Stovit. Jeśli lubicie możecie też do gotowego mięsa dodać oliwki. 

P.S.
Pamiętajcie, że jalapenos jest naprawdę ostrą papryką i dlatego trzeba z nią postępować ostrożnie i nie przesadzić z ilością :-)

A poniżej mam dla Was filmik Grillowanie ze Stovitem - zobaczcie co jeszcze ciekawego możecie przygotować :-)






niedziela, 21 sierpnia 2016

Minitorcik malinowy



Wiecie kto miał dziś urodziny? Jeśli nie, to nie martwcie się, to trudne pytanie ;-) Otóż urodziny miała ulubiona lalka mojej córki :-)W prawdzie lalka ma tyle lat co moje dziecko, ale dziwnie jakoś kilka razy do roku obchodzi pierwsze urodziny :-) :-) :-) Ale cóż, czego się nie robi dla dziecka... Dlatego pieczemy razem te mini torty - dziś był np. malinowy w stylu naked - przynajmniej deser dla trzech osób jest jak znalazł... ;-)


SKŁADNIKI

Biszkopt:

2 jajka

2 łyżki cukru

1 łyżka mąki pszennej

1 łyżka mąki ziemniaczanej


Masa:

200 g śmietany 30%

2 łyżki cukru pudru

1/2 szklanki malin


Nasączenie:

100 ml przegotowanej zimnej wody

1 łyżka soku z cytryny


Dodatkowo:

maliny do dekoracji

kolorowe posypki

itp. ;-)




Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę, a następnie dodajemy cukier i jeszcze przez chwilę ubijamy. Dodajemy żółtka i delikatnie mieszamy, a następnie dosypujemy stopniowo obie mąki i dalej delikatnie mieszamy (najlepiej łyżką) do czasu aż składniki połącza się. Przekładamy masę do foremki (u mnie garnuszek o średnicy 12 cm) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 minut (termoobieg). Po tym czasie wyjmujemy formę, upuszczamy ją z wysokości ok. 50 cm (tak jak w przypadku klasycznego biszkoptu rzucanego), a następnie odstawiamy by ciasto wystygło - ja piekę biszkopt dzień wcześniej niż planuję go przekładać, wtedy lepiej kroi się na krążki i lepiej chłonie nasączenie :-)
W dniu przekładania ubijamy zimną śmietanę "na sztywno", a następnie dodajemy cukier i delikatnie mieszamy. Wodę łączymy z sokiem cytrynowym. Biszkopt kroimy na trzy krążki. Pierwszy z nich nasączamy, wykładamy na niego śmietanę (powinna dochodzić do brzegów) i posypujemy malinami. Przykrywamy drugim krążkiem, lekko dociskamy, nasączamy, smarujemy śmietaną, posypujemy malinami, a następnie czynność powtarzamy z trzecim krążkiem. Śmietanę, która wypłynęła między krążkami w trakcie przekładania delikatnie obsmarowujemy dookoła tortu. Wierzch ozdabiamy malinami i posypką albo innymi dekoracjami jakie akurat macie.
I to wszystko :-) 

P.S.
Jeśli chcecie upiec podobny torcik w większej tortownicy to:
- średnica 16 - 18 cm - 3 jajka
- średnica 21 - 23 cm - 5 jajek
i według tej proporcji trzeba dobrać pozostałe składniki :-)



sobota, 20 sierpnia 2016

Batony orkiszowe



Póki jeszcze lato chce pozostać choć na chwilę, to trzeba mu zdecydowanie wyjść na przeciw :-) A skoro tak, to wakacyjne wyjazdy czy ogrodowe pikniki przydadzą się batoniki :-) Zdrowe, zbożowe, a te dodatkowo mają delikatny posmak chałwy :-) Dla mnie bomba! Lubię sobie tak w wolnym czasie coś fajnego zrobić ;-)


SKŁADNIKI

2 szklanki płatków orkiszowych

1 szklanka prażonych otrąb orkiszowych

3 czubate łyżki mielonego siemienia lnianego

5 łyżek tahini

3 łyżki miodu

1/2 szklanki mleka 

3 łyżki rodzynek 

3 łyżki suszonej żurawiny  

1 jajko


Płatki, otręby, siemię mieszamy razem. Dodajemy posiekane rodzynki i żurawinę, mleko, miód i tahini oraz roztrzepane widelcem jajko. Całość bardzo dokładnie mieszamy łyżką, a następnie przekładamy do foremki (moja 22 x 23 cm) i  wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 30 minut. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika i kroimy w dowolne kształty. 






Pizza z kurczakiem




Po tym powrocie z wczasów i po tych całych chrzcinach dopadła mnie jakaś niechęć... Nie do czegoś konkretnego, ale tak po prostu i zwyczajnie... zwykłą ludzka niechęć... Znów dopadły mnie rozmyślania nad sprawami ważnymi i ważniejszymi, znów okazuje się, że chcieć to jedno, a móc to już zupełnie coś innego :-( Mąż pociesza mnie, że jak się bardzo czegoś chce, to można... Więc myślę sobie, że skoro w końcu klucz do ważnych decyzji ma się we własnej głowie to może pora to wykorzystać? Póki co na kolację znów była pizza ;-) Bo szybko, bo każdy lubi, bo dobrze mi robi...


SKŁADNIKI

Ciasto:

3 szklanki mąki pszennej

1 szklanka ciepłej wody 

50 g drożdży

3 łyżki oleju 

1 łyżka ziół prowansalskich 

1 łyżeczka różowej soli himalajskiej


Farsz:

ok. 500 g fileta z kurczaka 

1/2 żółtej cukinii

1 biała papryka

1/2 cebuli 

5 łyżek keczupu 

140 g mozzarelli w plastrach 

200 g miękkiego sera żółtego 

1 łyżka przyprawy kebab - gyros 

1 łyżeczka kurkumy

1/4 szklanki wody





Kurczaka myjemy, oczyszczamy z żyłek i kroimy w kostkę, a następnie posypujemy przyprawami i odstawiamy na ok. 30 minut. Przekładamy całość na rozgrzaną, suchą patelnię, dolewamy wodę i smażymy aż woda odparuje, a mięso będzie miękkie. Cukinię i cebulę kroimy w półplasterki, paprykę w cienkie paski, ser ścieramy na grubej tarce.
Mąkę mieszamy z ziołami i solą. Drożdże rozpuszczamy w wodzie, a następnie wlewamy do mąki, dodajemy olej i zagniatamy gładkie ciasto. Rozwałkowujemy je (bez wyrastania) na blasze (tej dużej, która jest na wyposażeniu piekarnika), smarujemy keczupem, układamy mozzarellę, kurczaka i warzywa, posypujemy startym serem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na 15 minut.

sobota, 13 sierpnia 2016

Ciasto jogurtowe z owocami



Kiedy nie ma czasu na nic, a potrzebne jest ciasto do kawy / herbaty najlepsze są szybkie ciasta, takie które nie wymagają gniecenia, miksowania i innych takich. Po prostu ciasta robione metodą muffinkową - suche składniki mieszamy razem, mokre razem, a potem wszystko do kupy :-) Zostaje tylko upiec :-) To ciasto, które wam tu dziś przedstawiam, jest moim zdaniem najszybszym z szybkich ;-) a do tego smakuje wprost wyśmienicie...


SKŁADNIKI

1 szklanka jogurtu naturalnego

3 szklanki mąki pszennej

1 szklanka cukru

4 jajka

1 szklanka oleju

1 łyżka cukru waniliowego

1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

1,5 łyżeczki sody


dodatkowo:

dowolne owoce (u mnie borówki)

cukier puder do posypania




Jogurt, jajka i olej mieszamy łyżką w misce. W drugim naczyniu mieszamy mąkę, oba cukry, proszek i sodę. Następnie składniki mokre przelewamy do suchych i mieszamy (również łyżką) aż składniki połączą się. Całość przelewamy do foremki (u mnie 22 x 23 cm), na wierzchu układamy owoce  i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 50 - 60 minut. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika, studzimy i posypujemy cukrem pudrem.  



piątek, 12 sierpnia 2016

Placki gryczane (bezglutenowe)



No i wakacyjny wyjazd dobiegł końca... szkoda, bo to był pierwszy wyjazd od dawna kiedy naprawdę odpoczęłam :-) a dodam, że byliśmy na tych wakacjach z dziećmi - nie wyobrażam sobie inaczej... Cisza, spokój, las, morze... Moje młodsze dziecko jest wprost idealne na takie wyjazdy - przesypiało całe noce, a w dzień spokojnie  się bawiło :-) Starsza - można rzec weteranka rodzinnych wyjazdów - miała już własne pomysły na spędzanie czasu i z trudem akceptowała to, że jednak musi póki co godzić się z naszymi... ;-) No ale było, minęło... teraz pora wrócić do rzeczywistości, a ta już w weekend wzbudzi wiele emocji - będziemy chrzcić maleństwo...
Energii do przygotowań dostarczą z pewnością placki gryczane z owocami. Ja wykorzystuję najczęściej jabłka, bo bardzo mi takie połączenie smakuje :-) 


SKŁADNIKI

180 g jogurtu naturalnego

2 jajka

2 łyżki syropu klonowego

1 łyżeczka sody

6 - 7 łyżek mąki gryczanej

1/2 zielonego jabłka (lub inne owoce)

olej kokosowy do smażenia




Jogurt, jajka i syrop mieszamy razem (wystarczy rózgą, nie musi być mikserem). Następnie dodajemy mąkę i sodę i całość mieszamy do uzyskania jednolitego ciasta. Olej rozgrzewamy na patelni, a następnie wlewamy łyżką porcje ciasta. Smażymy na ciemnozłoty kolor, kładziemy na wierzchu kawałek jabłka i przewracamy na drugą stronę. Smażymy na taki sam kolor jak poprzednio.

P.S.
Bardzo chłoną tłuszcz w trakcie smażenia.


niedziela, 7 sierpnia 2016

Pozdrowienia z wakacji :-)




Pozdrawiam Was gorąco z wakacji nad polskim morzem :-)
Wracam do Was w połowie tygodnia, będą nowe przepisy :-)




poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Tarta budyniowa (bez pieczenia)



Na dworze zimno i leje, ale u nas atmosfera przed wyjazdem mocno gorąca ;-) okazało się, że starsza córka potrzebuje jeszcze kilku rzeczy, których nie ma, a młodsza... no cóż... chyba będzie miała największy bagaż... ;-) Ale coś słodkiego do kawy jest bardzo wskazane, dlatego tak na szybko zrobiłam tartę na spodzie z groszku ptysiowego firmy Brześć :-) Wyszła kapitalnie :-) Spróbujcie...


SKŁADNIKI


borówki amerykańskie

jeżyny


Masa budyniowa:

800 ml mleka

2 budynie waniliowe

4 łyżki cukru

2 jajka

1 łyżka cukru z wanilią

75 g masła




Z mleka odlewamy szklankę, a resztę zagotowujemy z masłem i z cukrem. Odlane mleko dokładnie mieszamy z budyniami i jajkami, a następnie wlewamy do wrzącego się mleka i gotujemy do chwili aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza (tak jak normalny budyń). Odstawiamy z palnika (tak na 3 - 4 minuty). 
Dno formy do tarty lub do zapiekanek posypujemy gęsto groszkiem ptysiowym, na niego wykładamy masę budyniową, a na jej wierzchu układamy owoce. Odstawiamy tartę by wystygłą, a następnie chłodzimy w lodówce.
Pyszna...