piątek, 17 kwietnia 2015

Schab dojrzewający



To, że szczególnym fanem mięsa surowego nie jestem, a może raczej nigdy nie byłam, nie jest tajemnicą - w końcu już tu o tym nieraz wspominałam. I ten schab jest olejnym przykładem na to, że do wszystkiego można się przekonać... Bo jakby nie patrzeć to wędlina dojrzewająca jest jednak mięsem surowym... a że smacznym, to już zupełnie inna bajka :-) Nie zrażajcie się czasem, który jest potrzebny do przygotowania tego schabu, bo tak naprawdę robi się on sam wymagając jedynie niewielkiej pomocy z Waszej strony ;-) W efekcie końcowym jest genialny! Pod warunkiem, że cienko go pokroicie :-)


SKŁADNIKI

ok. 1 kg schabu bez kości

1/3 szklanki cukru

1/4 szklanki soli

1 łyżka soli peklowej

1 łyżka słodkiej mielonej papryki

1/2 łyżeczki pieprzu

1/2 łyżeczki suszonego koperku




Mięso myjemy i osuszamy, a następnie dokładnie nacieramy cukrem. Wkładamy do salaterki, zakrywamy ją folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie odlewamy z salaterki płyn, który się tam zebrał, a mięso dokładnie płuczemy i osuszamy. Sól i sól peklową mieszamy razem i nacieramy nimi mięso. Ponownie wkładamy do salaterki, zakrywamy ją folią i odstawiamy na kolejne 24 godziny. Po ich upływie ponownie płuczemy i osuszamy mięso, odlewamy płyn z salaterki. Paprykę, pieprz i koperek mieszamy razem, nacieramy nimi mięso i ponownie odstawiamy na 24 godziny (w salaterce przykrytej folią spożywczą). Po upływie wymaganego czasu przekładamy mięso do siatki masarskiej lub zwykłej podkolanówki i zawieszamy je w przewiewnym miejscu na 5 - 7 dni. I gotowe :-) 



4 komentarze:

 1. to mięsko jest rewelacyjne, również robię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. w przewiewnym i zimnym- piwnica czy ciepłym np kuchnia ?
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku kuchnia - mieszkam w bloku więc piwnica nawet by mi do głowy nie przyszła, ale jeśli ktoś ma takie możliwości to może spróbować i w piwnicy :-)

   Usuń
 3. Uwielbiam taką domową wędlinę :)

  OdpowiedzUsuń

Cenię sobie Wasze uwagi, ale lubię wiedzieć z kim rozmawiam :-) dlatego proszę, nie zostawiajcie mi anonimowych komentarzy, tylko podpiszcie się :-)