środa, 6 lutego 2013

Zupa ogórkowa


Zupa ogórkowa to jedna z tych zup, które stanowią jakąś tradycję każdego domu. Każdy robi ją inaczej i każda jest dobra :-) Ja swoją wersję wypracowałam sobie na zasadzie eksperymentu i cieszy się uznaniem tych, którzy mieli okazję jej spróbować. Mam nadzieję, że Wam też będzie smakowało. Składnik kluczowy: koper ze słoika z ogórkami... i woda spod ogórków :-) 

SKŁADNIKI

6 ogórków kiszonych (ok. 8 cm każdy ;-) )

1 duża marchewka

1 pietruszka

4 ziemniaki

kawałek selera

25 g masła

700  - 800 ml wody lub dowolnego bulionu

100 - 150 ml wody z ogórków

koper ze słoika z ogórkami

zielony koperek

sól, pieprz

Marchewkę, pietruszkę i selera obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę. Wodę lub bulion gotujemy i gorącą zalewamy warzywa,  dodajemy koper z ogórków i gotujemy do miękkości. Na patelni rozpuszczamy masło. Ogórki trzemy na dużych oczkach i podsmażamy na maśle, a następnie dodajemy do miękkich warzyw, dolewamy wodę z ogórków - bardzo ważne jest żeby dodać to właśnie teraz, jeśli dodamy do twardawych warzyw, proces ich gotowania - za sprawą kwasu - będzie trwał w nieskończoność... Zagotowujemy, doprawiamy zielonym koperkiem, pieprzem i ewentualnie solą (niektóre ogórki są na tyle słone, że sól jest zbędna).


P.S.
Jeśli używacie wody, nie bulionu, możecie dodać kostkę bulionową (ja preferuję Knorr). Ilość wody z ogórków uzależniona jest od tego jak bardzo kwaśne są ogórki - czasem wcale jej nie dolewam, bo już od samych ogórków zupa jest wystarczająco kwaśna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cenię sobie Wasze uwagi, ale lubię wiedzieć z kim rozmawiam :-) dlatego proszę, nie zostawiajcie mi anonimowych komentarzy, tylko podpiszcie się :-)